Problemy żylne

Żylaki mogą powodować wiele problemów:

 

  • 1. Ból, uczucie ciężkości, niepokój nóg, swędzenie oraz skurcze mięśni nóg
  • 2. Obrzęk
  • 3. Wysypka
  • 4. Brązowe i czerwone przebarwienia
  • 5. Twardnienie skóry
  • 6. Krwawienie
  • 7. Zakrzepy
  • 8. Owrzodzenia podudzi

 


Badanie USG, tak jak jest to wykonywane w naszej klinice, wskażą problem. Jeżeli rozwiązanie jest możliwe przedyskutujemy Państwa opcje leczenia.

dentistŚwiadomość Polaków na temat chorób żył kończyn dolnych jest niewielka, a skala problemu jest ogromna. Cierpi na nią prawie co drugi dorosły Polak. Jak rozpoznać pierwsze symptomy niewydolności żylnej? – W początkowej fazie są nimi najczęściej nocne kurcze łydek, ból i ociężałość nóg oraz swędzenie. Pacjenci skarżą się, że nie mogą znaleźć sobie miejsca, chwilową ulgę przynosi im zmiana pozycji, po czym ból wraca na nowo. Najczęściej przyczyny upatrujemy w niedoborze magnezu czy minerałów. Tymczasem za taki stan rzeczy odpowiada zastój krwi w żyłach. Po prostu w pozycji stojącej czy siedzącej dochodzi do rozszerzenia żył w nogach, dlatego po całym dniu mamy wyraźnie cięższe nogi. W momencie, kiedy się kładziemy, duża objętość poszerzonych żył wywołuje odruchowy skurcz mięśni i naczyń, co objawia się bólem.

 Żylaki trzeba leczyć

Nieleczone żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Powiększając się mogą prowadzić do zakrzepicy i trudno gojących się owrzodzeń. Dlatego nie warto ich lekceważyć. Są trzy zasadnicze metody leczenia żylaków: metoda operacyjna, metoda skleroterapii, czyli ostrzyknięcia środkiem chemicznym i laseroterapii. Kompresoterapia, a więc stosowanie uciskowych rajstop czy skarpet o działaniu przeciwżylakowym, jest w zasadzie metodą uzupełniającą trzy wymienione. – Metoda operacyjna polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż nogi i wyciągnięciu haczykami dużych naczyń żylnych. Nie rozwiązuje ona natomiast problemy „pajączków”, więc wygląd estetyczny nadal jest niezadowalający. Usuwanie żylaków laserem to z kolei nacięcie naczynia i wprowadzenie do niego włókna laserowego, a następnie spalenie zmienionego naczynia wiązką światła. Zabieg nadaje się do długich prostych naczyń, ale nie sprawdzi się w przypadku kłębowiska żylaków. Metoda skleroterapii to podanie leku do wnętrza naczynia za pomocą cienkiej igły. Ta metoda daje możliwość leczenia zarówno dużych zmian żylnych i długoletnich owrzodzeń, jak i drobnych zmian kosmetycznych, spędzających sen z oczu młodym kobietom.

Lek stosowany w skleroterapii, wywołując stan zapalny, pozwala na zamknięcie i zwłóknienie chorych naczyń, a krew automatycznie poszukuje sobie innej drogi do serca przez zdrowe żyły. Efekt zamykania naczynia widać od razu, choć na ostateczny trzeba nieco poczekać, wszystko zależy od wielkości zmiany żylnej. U około 85 procent pacjentów wystarczy jedna taka sesja, u około 15 procent dwie, a 1 do 2 procent wymaga większej ich liczby. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i jest praktycznie bezbolesna. Pacjent po zabiegu normalnie funkcjonuje. Warto aby przez kilka tygodni unikał przegrzewania nóg np. w saunie czy solarium czy długiego leżakowania na ostrym słońcu. Ale normalne korzystanie z uroków lata nie jest przeciwwskazane. Co ważne, usunięte żylaki nie mają prawa powrócić.

Czy wiesz, że?

Czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy podczas długiej podróży lub lotu są takie same jak podczas zabiegu operacyjnego. Osoby mające kłopoty z żyłami powinny więc stosować profilaktyczne przeciwżylakowe wyroby uciskowe (skarpety, pończochy). Niektóre linie lotnicze nie wpuszczają na pokład kobiet ciężarnych, jeśli nie mają tego rodzaju zabezpieczenia.