Pytania i odpowiedzi

Pończochy kompresyjne? Mam żylaki. Bolą mnie nogi i są opuchnięte.
Czy pończochy kompresyjne naprawdę pomogą?

  • Pończochy mogą pomóc w przypadku objawów, a z pewnością pomogą przy opuchnięciu. Pończochy są dobrym leczeniem początkowym w przypadku żylaków.

Operacja? Mam duże i małe żylaki. Lekarz twierdzi, że muszę przejść operację.
Co zalecacie?

  • Nikt nie „musi przejść operacji” w przypadku żylaków kończyn dolnych. Operacja była jedną z opcji przez ponad 100 lat. Przez ostatnie 15-20 lat specjaliści odchodzą od tej opcji na korzyść nowszych, niechirurgicznych sposobów leczenia.

Koszty? Wiem, że muszę zrobić coś z moimi żylakami. Jaki jest szacowany
koszt leczenia w Państwa klinice?

  • Dobre pytanie, ale odpowiedź na nie jest tutaj niemożliwa. Nowych pacjentów prosimy o przyjście na konsultacje. Zadamy kilka pytań, zbadamy nogi oraz zrobimy badanie USG, aby postawić diagnozę wstępną. Niektóre stany są niemożliwe do wyleczenia. Jeżeli to Państwa dotyczy ten stan przedstawimy kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne.Jeżeli mają Państwo jedynie „małe”, widoczne żylaki na powierzchni, oszacujemy ilość potrzebnych terapii oraz ich koszt.Jeżeli mają Państwo większe i ukryte żylaki, te żylaki, które są zazwyczaj leczone chirurgiczne, zostaną Państwo poproszeni o ponowne przyjście na szczegółową, diagnostyczną „mapę żył” wykonaną przy pomocy USG. Ta skrupulatna diagnoza jest konieczna do ustalenia odpowiedniego i skutecznego leczenia. Koszt badania zostanie podany przed umówieniem się na wizytę. Następnie na podstawie „mapy” zostaną zalecone opcje leczenia odpowiednie do indywidualnego przypadku oraz zostanie opisany możliwy koszt każdej z opcji.

Owrzodzenia na żyłach na nodze? Moja mama ma duże owrzodzenie od ponad 20. lat. Moja babcia miała podobną przypadłość. Sądzimy, że przyczyną są żyły. Jej lekarz skrobał wrzód skalpelem i podawał antybiotyk, ale nie daje to żadnego skutku. Czy sądzą Państwo, że owrzodzenie jest spowodowany przez żyły?

  • Większość owrzodzeń jest spowodowanych żylakami i są one rodzinne. Jednakże mogą rozwijać się z powodu uszkodzenia żyły. Uszkodzenie żyły jest często rezultatem zakrzepu krwi i te owrzodzenia są trudne do wyleczenia. Antybiotyki jak Pani/Pan wie, nie są zbyt pomocne. „Mapowanie żył” przy użyciu USG może określić przyczynę owrzodzenia. Jeżeli przyczyną są jedynie żylaki, wyleczenie jest bardzo prawdopodobne przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia niewydolności żylnej. Większość owrzodzeń jest spowodowana niewydolnością żylną.

Ból? Pod koniec dnia bolą mnie nogi. Trudno jest mi cokolwiek zrobić poza położeniem
moich nóg do góry. Czy może to być zależne od żył?

  • Tak. Konsultacja z badaniem USG pomoże nam odpowiedzieć na to pytanie.

Wysypka na nodze? Mam wysypkę na części mojej nogi. Czasami swędzenie jest bardzo
nieprzyjemne. Czy przyczyną tego mogą być żyły?

  • Tak. Jest to prawdopodobnie „zapalenie skóry”. Stan spowodowany przez żyły. Problem ten znika przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia.